על אימהות, בנות ומה שביניהן

 

'מודל הבבושקה'

רבים אינם יודעים זאת, אך המשחק בו בובת עץ של אם בתוך בת, בתוך אם בתוך בת...למעשה נקרא בשפת המקור 'מטריושקה'. הבבושקה, בתרגום חופשי מרוסית, היא סבתא.
בעוד המטריושקה היא אמא. נכון מאוד - אותה אם מטריארכלית, גדולה ונצחית המעמידה דורי דורות של עוד נשים חזקות ובטוחות שכמותה. ידה בכל ויד כל בה. מנהלת ביד רמה את הבית, אחראית על החינוך ועל המשק, על העתיד ומהות החיים עצמם. על הדבש ועל העוקץ, על המר והמתוק...

 אמנם בתרבויות מסוימות תפיסה מטריארכלית היא מושא השאיפות, אך בחברה המערבית והרב תרבותית של דורנו, מתחיל להתהוות שיח אחר: לעיתים עולה ביקורתיות של הבת על האם, יש צורך ביותר ביטוי עצמי עבורה, מסירותה של האם כבר אינה מוערכת כבעבר וכעת מתפרשת כ "חיבוק דב". מנגד, גם לאימהות מודרניות יש קשיים עם אימותיהן שלהן עצמן, המשפיעים על קשרי האם והבת ואף עשויים לעבור הלאה בין הדורות.

 

הסרטון המקסים הבא, ממחיש שינוי תפיסתי זה.

 

"האפרוח שהלך לחפש לו אמא אחרת"

 זוכרות את סיפור הילדים הקלאסי הזה? לאחר שחטף נקירה חינוכית מאימו, אפרוח עצמאי ואמיץ אשר רק הרגע בקע מביצתו, יוצא במסע לחיפוש אם אחרת. בדרכו פגש באימהות רבות ומגוונות אך לבסוף הבין את המסקנה המתבקשת...אמא יש רק אחת. וזו שלי, מתאימה לי במדויק. חשוב להבין כי בכל אחת ואחת מאיתנו ישנה "אפרוחית סקרנית". הרי זהו חלק טבעי ממנגנון העצמאות המסייע לנו לפתח כלים לחיים, ללמוד את עצמנו ולהגדיר גבולות. אך מנגד, עלינו לזכור: אמא יקרה לי - זו לא סתם עוד קלישאה, אנחנו זקוקות לאימהות שלנו. לא משנה מה, יש לנו שאיפה פנימית להיות בנות טובות, וכל שכן דחף חזק להיות אימהות שלמות וראויות לבנותינו שלנו. הסוד לקשר בריא, מפרה ומכיל נמצא בין שני הקצוות הללו באיזון מושלם.

 

את כל זה אני כבר יודעת, אבל...

ובכל זאת, לא כולנו נתברכנו בקשרים שכל כך קל לחולל בהם שינוי.

אך חשוב מאוד שתדעי: גבולות "בלתי עבירים" לכאורה, הם הכר הטוב ביותר לשינוי מהותי ולאורך זמן. אל תפספסי את ההזדמנות להחזיר לעצמך עוגן חשוב ובכך לייצב אחת ולתמיד את הסירה הפרטית שלך.

מרגישה שיש לך משקעים מן העבר? הם לא יעלמו מאליהם. ישנה חוויה מסויימת המעיבה על הקשר בינך לבין ביתך? זה בדיוק הזמן לבוא ולדבר עליה. היית רוצה לסגל כללי תקשורת בריאים, מקבלים וכנים יותר לחיים? זה יעזור לך להיות אדם מכיל שנעים יותר להיות בסביבתו. זיכרי – ככל שאנחנו מתבגרות יותר, אנחנו יותר נוטות להבין ולהזדקק לאמא. עצה אישית ממני, אל תחכי עד שיהיה מאוחר מדי. השינוי יביא איתו ברכה.

מאמרים

קידום פלוס בניית אתרים

אור הנפש - מרכז טיפול לילדים נוער ומבוגרים כתובת:  ת.ד. 2231 ראשון לציון 75121   טלפון: 054-4502605  דוא"ל: orhanefesh@walla.com

אוירה חמה ותומכת 
סודיות מובטחת

 

 

 

שלח

THANK YOU!

Your message has been successfully sent

מייל:

*שדה חובה

שם:

*שדה חובה

מלאו פרטים ואחזור אליכם 

טלפון:

*שדה חובה