חרדה, לא צריך לפחד מזה

 

מהי החרדה?

בפסיכולוגיה, לכל מנגנון הגנה, תפקיד חיובי של שמירה על בריאותנו הנפשית ולעיתים גם הגופנית.

כך גם במקרה של חרדה, אשר מופיעה כתגובה מיידית למצבים שאינם מוכרים לנו ומלווים במתח והצפה רגשית. כך לדוגמא, מורה מתחילה ביומה הראשון ללימודים עשויה להתרגש מן המעמד עד כדי כך שתחוש לחץ ומעט חשש בחלק הראשון של היום. זוהי חרדה בריאה אשר לה תכלית חיובית והיא אף עשויה לסייע לנו להגיע להישגים גבוהים יותר במקרים מסוימים. חרדה מהזן הטוב, אמורה להתפוגג כבר אחרי שצברה המורה שלנו מעט נסיון באמתחתה. ביטויה המקורי של החרדה הוא פחד הבא לשמש כמעין 'תמרור אזהרה' שנועד להתריע בפנינו על איום ממשי, פוגעני. כתוצאה מכך, כשנחווה חרדה, נעשה הכל על מנת להתרחק מן האיום הזה ונהיה מוגנים. כל הבעיה מתחילה כשרמות הפחד, הדאגה והעומס הנפשי גדולים כל כך עד כי החרדה הופכת להפרעה של ממש.

 

 

לחרדה מלבושים רבים

נהוג לחשוב כי חרדה מתבטאת תמיד באופן כוללני (או שיש חרדה או שלא), כמובן שאין אמת בדבר. אצל בני אדם רבים, מנגנון החרדה מאוזן לחלוטין אך הם סובלים מהפרעת חרדה בתחומים ספציפיים: דוגמאות רווחות הן חרדת קהל, חרדה מפני אסונות, חרדת בחינות, וחרדת ביצוע. כמו כן, יש הסובלים גם מחרדות קונקרטיות יותר, כמו פחד ממקומות סגורים, פחד גבהים ופחד מבעלי חיים. בהתאם למינון, עשויה החרדה להופיע בתחום אחד או יותר. במקרים הקיצוניים, החרדה תקשה מאוד על קיום אורח חיים תקין מפני שתהפוך לנושא מרכזי, הממלא את השגרה בניסיונות לחמוק ממנה ולהילחם בה.
רוצה לקרוא עוד על סוגי חרדה וסימפטומים נפוצים? 

 

 

חרדה אצל ילדים

כן, יש דבר כזה. רק שאנחנו ההורים, לעיתים קרובות, לא מזהים זאת כחרדה. אצל ילדים, קל מאוד להתבלבל ולטעות שמדובר בהתנהגות אשר מקורה בפינוק או במיחוש גופני גרידא. אם התנהגות חרדתית חוזרת על עצמה יותר מפעם אחת יתכן בהחלט שסיטואציות ממשיות שקרו בעבר עוררו חרדה זו.
מנגד, זה אינו מצב מחייב, חרדה אצל ילדים יכולה להופיע גם בתור חידוש מפתיע בשיגרתו של הילד.
לדוגמא: ילד שתמיד אהב כלבים וכעת הוא לפתע מפחד מהם. חרדת נטישה וחרדה בית ספרית נפוצות מאוד אצל ילדים ולרוב מתבטאות בכאבי בטן חזקים או מיחושים אחרים. לא תמיד נוכל להבחין בקלות במקור החרדה אצל ילדים, אך לכל הפחות, תפקידנו כהורים הוא להיות ערים לכך שדבר מה אינו כשורה ולפנות ליעוץ מקצועי. עבור ילדים, כמו אצל מבוגרים עשוי טיפול CBT לחולל פלאים ולהוות כלי שימושי להתמודדות מפני חרדה בבית או במסגרות חיצוניות.

מאמרים

קידום פלוס בניית אתרים

אור הנפש - מרכז טיפול לילדים נוער ומבוגרים כתובת:  ת.ד. 2231 ראשון לציון 75121   טלפון: 054-4502605  דוא"ל: orhanefesh@walla.com

אוירה חמה ותומכת 
סודיות מובטחת

 

 

 

שלח

THANK YOU!

Your message has been successfully sent

מייל:

*שדה חובה

שם:

*שדה חובה

מלאו פרטים ואחזור אליכם 

טלפון:

*שדה חובה