חשיבותה של עריכת צוואה לבני-זוג בהליכי פירוד וגירושין /  עו"ד עידית אלפנדרי-מאיר

 

עשיית צוואה הינה אחת הפעולות המשפטיות החשובות בחייו של אדם, ויש הסוברים- כי היא החשובה שבהן. במשיכת קולמוס מעביר אדם את כל רכושו, זכויותיו, כספיו ונכסיו- באופן גורף וטוטאלי- לידי עיזבונו, כלומר לידי יורשיו.

 

הוראות חוק הירושה, התשכ"ה 1965 קובעות כי בהיעדר צוואה, תהא חלוקת הירושה עפ"י דין, כלומר נכסיו, כספיו וכל שהמנוח הותיר אחריו- יעברו לבן-זוגו ולילדיו (או לנכדיו אם ילדיו נפטרו קודם לכן).

באם לנפטר לא היו ילדים או נכדים, יירש בן-זוגו את נכסיו יחד עם הורי הנפטר, כאשר בן-הזוג יקבל 2/3 מהירושה, והורי-הנפטר יקבלו 1/3.

חוק הירושה נחקק לפני כ-40 שנים, וזכה לשינויים מעטים ביותר במהלך תקופה ארוכה זו. החוק לא הותאם לרוח התקופה בה אנו חיים, ולעובדה כי הרכב התא המשפחתי השתנה, מספר מקרי הגירושין עלה משמעותית, גוברת השכיחות של זוגיות אלטרנטיבית לזוגיות המסורתית באמצעות חופה וקידושין, וכיום ישנם גם זוגות רבים החיים כ"ידועים בציבור".

חוק הירושה אינו לוקח בחשבון מקרים אלו, ואינו מספק פתרון הולם עבורם, הלוקח בחשבון את המצב המיוחד של כל אחד מהם.

משמעות הדבר הינה כי בן-הזוג הפורמאלי לו נשואה הנפטרת- הוא אשר יירש אותה ! כאשר הנפטרת הייתה מצויה ערב מותה בהליכי פירוד, אולם היא עדיין אינה גרושה מבעלה- התוצאה הישירה של המצב תהא שהבעל הוא שיירש את אשתו, למרות הניכור והנתק השורר בניהם !!!

 

על כן, מומלץ ביותר לאישה או גבר המצויים בהליכי גירושין, ועל אחת כמה וכמה לאישה המצויה בהליך ארוך כתוצאה מסרבנות גט או קשיים אחרים- לערוך צוואה.

 

מטבע הדברים אדם המבקש להתגרש מבן-זוגו לא ירצה שבן-הזוג יירש את נכסיו ורכושו לאחר מותו, אלא תחת זאת יחפוץ להבטיח את עתידם של הילדים, או אולי אף להבטיח חלק מהרכוש לבן-זוג עתידי, למענו הוא מתגרש.

 

עריכת צוואה מאפשרת לאדם לשלוט ולקבוע כיצד ולמי יעבור רכושו, ונותנת בידיו את העצמאות והאוטונומיה לקבוע הוראות מיוחדות המתאימות למקרה האישי שלו. בחלק מהמקרים עריכת הצוואה יכולה להבטיח כי רכוש לא יגיע לידיו של בן-הזוג אשר הפסיק להיות חלק מחיי המנוח, ולעיתים אף הסב לו סבל וכאב בתקופה האחרונה לחייהם המשותפים.


אי-עריכת צוואה משמעה- קבלת הוראות חוק הירושה כמובן מאליו, שכן בכל מקרה בו לא נערכה צוואה, תחולק הירושה עפ"י הוראות החוק המצוינות לעיל, ולא תיוחס כל חשיבות לעובדה כי בני הזוג היו בעיצומם של הליכי גירושין, כי האישה סבלה מבעלה אשר סירב ליתן לה גט, התעלל בה או הזיק לה באופן כלשהו.

 

צוואה ניתן לערוך באופנים הבאים:

צוואה בעדים- זוהי צורת הצוואה הנפוצה ביותר. המצווה + 2 עדים חותמים על הצוואה בנוכחות המצווה.

צוואה בכתב-יד- המצווה כותב בכתב-ידו את צוואתו וחותם עליה בצירוף תאריך החתימה.

צוואה בפני רשות- נערכת בפני שופט או רשם.

צוואת שכיב-מרע- נמסרת בעל-פה ע"י אדם העומד בפי מוות מיידי.

 

כאמור, הצוואה בעדים הינה הצוואה הנפוצה ביותר. החוק דורש כי הצוואה תיערך מתוך רצון חופשי וללא השפעה, כפייה או לחץ בלתי-הוגנים של מי מהנהנים מהצוואה.

 

בתום עריכת הצוואה והחתימה עליה יכול המצווה להפקיד אותה ב"רשם הירושות".

 

לסיכום: אי-שימוש בזכות לערוך צוואה בה יובע רצונו האמיתי של אדם, יש בה וויתור משמעותי על זכותו היסודית של אדם להורות מה ייעשה בקניינו ובנכסיו לאחר מותו. במידה ואדם מחליט שלא לערוך צוואה, מוטב שהחלטה זו תהא מושתת על ידע והבנה של המצב, ולא מתוך אי-מחשבה או הפחתה במשמעות הדברים.

חשוב להדגיש כי מרגע עריכת הצוואה ועד למות המוריש עומדים למוריש הזכות והחופש להוסיף, להחסיר או לשנות את הצוואה, או לחילופין לערוך צוואה חדשה, או לבטל את זו שעשה, וכל זאת בהתאם לרצונו החופשי של המוריש ובהתאם לשינויים בנסיבות חייו- נישואין, גירושין, הולדת ילדים, פטירת ילדים, פטירת בן-זוג וכיוב'.

 

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי.

 

 

 

מאמרים

קידום פלוס בניית אתרים

אור הנפש - מרכז טיפול לילדים נוער ומבוגרים כתובת:  ת.ד. 2231 ראשון לציון 75121   טלפון: 054-4502605  דוא"ל: orhanefesh@walla.com

אוירה חמה ותומכת 
סודיות מובטחת

 

 

 

שלח

THANK YOU!

Your message has been successfully sent

מייל:

*שדה חובה

שם:

*שדה חובה

מלאו פרטים ואחזור אליכם 

טלפון:

*שדה חובה