סוף מעשה במחשבה תחילה/ עוה"ד עידית אלפנדרי-מאיר


על מרוץ הסמכויות בין בית-המשפט לענייני משפחה לבין בית-הדין הרבני 
 

ענייני נישואין וגירושין של יהודים, תושבי המדינה ואזרחיה, נקבעים על-פי דיני ישראל- הם דיני ההלכה העברית.

במדינת ישראל הסמכות המשפטית לדון בכל הסוגיות הנובעות מיחסים בין בני-זוג, קיימת במקביל ל-2 ערכאות משפטיות: בית-המשפט לענייני משפחה, ובית-הדין הרבני.

לצערנו, המצב המשפטי בישראל הינו אבסורדי, ואין לו אח ורע בכל מקום אחר בעולם, שכן הסמכות לדון ולהכריע בסוגיות המרכזיות שעולות בין בני-זוג בפירוד (מזונות, רכוש וכספים, משמורת הילדים והסדרי ראייה) תיקבע עפ"י בן-הזוג שהספיק להקדים את משנהו- והגיש את התביעות לערכאה שנוחה לו.

לאור זאת, קיימת חשיבות רבה לתכנון אסטרטגיה המתאימה לבן-הזוג המעוניין לפתוח בהליכים, ולצרכיו.

למעשה, היעדר-תכנון של אסטרטגיה ותוכנית פעולה- עלול להביא לכישלון בניהול תיק הגירושין, ולתוצאות בלתי-רצויות, אשר המפסידים מהם יהיו כמובן בני-הזוג עצמם.

להגדרת המטרות חשיבות רבה לגבי הדרך שתיקבע ע"י עורך הדין לניהול התיק, ולגבי הערכאה אליה ימליץ עורך הדין לפנות.

לבחירת הערכאה ישנה חשיבות רבה שכן המציאות הוכיחה כי קיימים הבדלים בהכרעות של 2 הערכאות בנושאים השונים.

ניהול אסטרטגיה נכונה יכול להביא אף לשילוב של 2 הערכאות, ולהגשת חלק מהתביעות לבית-המשפט למשפחה, וחלק לבית-הדין הרבני.

בנוסף, לעיתים לעצם הקדמת בן-הזוג בהגשת התביעות יש אפקט פסיכולוגי רב על בן-הזוג השני, שכן הגשת תביעה משמעה הפגנת כוח ואומץ, אשר לעיתים הצד השני כלל לא מצפה לה, ועומד מופתע אל מול הצעד שנקט בן-זוגו, המסמן לו כי מעתה יש להתייחס לצעדיו ולכוונותיו ברצינות.

למרבית הצער, המצב המשפטי בישראל אינו מעודד פיוס ושלום-בית, כי אם דורש מבני-הזוג לעמוד על המשמר, ולהקדים ולהגיש תביעות לערכאה המתאימה- לפני שיעשה זאת הצד השני.

יחד עם זאת חשוב לציין כי המציאות הוכיחה פעמים רבות, שדווקא לאחר הגשת תביעות ע"י אחד מבני-הזוג, נוצר פתח להידברות ולהגעה להסכם בין הצדדים, אשר מנע את הצורך לנהל משפט ממושך ומייגע.

המציאות אף הוכיחה כי לעיתים דווקא ההפתעה מהגשת התביעות "מנערת" את הצד השני, אשר מבין כי הנישואין חשובים לו, ומוכן להשקיע מאמצים משותפים למען שלום-בית ושיקום הקשר הזוגי.

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי.

 

 

מאמרים

קידום פלוס בניית אתרים

אור הנפש - מרכז טיפול לילדים נוער ומבוגרים כתובת:  ת.ד. 2231 ראשון לציון 75121   טלפון: 054-4502605  דוא"ל: orhanefesh@walla.com

אוירה חמה ותומכת 
סודיות מובטחת

 

 

 

שלח

THANK YOU!

Your message has been successfully sent

מייל:

*שדה חובה

שם:

*שדה חובה

מלאו פרטים ואחזור אליכם 

טלפון:

*שדה חובה